Facebook hakkınızda neleri biliyor?

“Bu kadar da olmaz” dedirten Facebook reklamlarına ayar vermenin zamanı, sizce de gelmedi mi? İşte Facebook’un sizi nasıl tanıdığını görmenin yolu!
Facebook hakkınızda neleri biliyor?

Dünyanın dört bir yan kullanıcıları birbirine bağlayan sosyal dev Facebook‘un, aynı zamanda tekrar dünyanın dört bir yan kullanıcıların fazla önemli verilerini de bir anlamda topladığının nasıl olursa olsun herkes farkında. Bu veriler arasında internet üzerindeki aktivitelerimizden beğendiğimiz şeyleri kataloglamaya değin bizi sosyal ağda dağıtılmış bilgiler paylaşmaya iten fazla artı şey yer alıyor. hаttа bu bilgilerin bazılarının neler olduğunu bulmanıza muavin olan ProPublica‘nın oluşturduğu bir What Facebook Thinks You Like isimli Chrome eklentisi bіlе var. bununla birlikte Facebook’un sizi seziş biçimini öğrenmek istiyorsanız gerçekte bir Chrome eklentisine de ihtiyacınız değil. Tüm yapmanız gereken, Facebook’taki Reklam Tercihleri sayfasını gezmek. Bu sayfa bir mobil cihazdan da erişilebilir olsa da bütün ekranlı bir PC üzerinden bunun fazla daha konforlu olduğunu ekleyelim. Bu sayfaya gittiğinizde “Ilgi Alanları” başlıklı ve dağıtılmış karelerle batmış bir birim göreceksiniz. Her bir kare kesinlikle bir alaka alanını yansıtıyor, ve Facebook sizin alaka alanlarınızı aralarında spor, haber, ziyafet, insan ve teknoloji gibi başlıkların yer aldığı değişik kategorilerle organize ediyor. Yapmanız gereken tek şey bu listede dolaşmak. еğеr bu esnada oraya dahil olmaması gereken bir şey görüyorsanız karenin sağ üstteki köşesinde çıkan “X” işaretine tıklayın. Bu sayede söz konusu içerikle benzer olarak görebileceğiniz reklamlar ve öteki gönderiler ortadan kalkacak veya en aza inecek. Facebook’tan yapılan açıklamaya tarafından sosyal medya size kullanışlı ve ilgili reklamlar sunmak için profil bilginiz, konumunuz, aktiviteleriniz ve Facebook açık havada ziyaret ettiğiniz siteler gibi kaynaklardan yararlanıyor. “Alaka alanları” bölümüyle işiniz bittiğinde onun anında altında bulunan “Reklamverenler” bölümüne de bir göz atmalısınız. Burada da halihazırda sizin irtibat bilgilerinize sahip olan Facebook reklamverenlerine dair bilgiler göreceksiniz. Bu reklamverenlerden herhangi birisini kaldırırsanız Facebook’ta bu kuruluş ya da firmadan reklam görmeyi de engellemiş olacaksınız. Yapabileceğiniz bir diğer şey ise haber akışınızda gördüğünüz sponsorlu bir içerik ya da reklamın üstünde sağ üst köşede yer alan oka tıklayarak “Bunu niçin görüyorum”u tercih etmek. Ardındaki zorunlu bilgiler üzerinden istediğiniz düzenlemeyi gerçekleştirmek elinizde. Cenk Atlı

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.