Ozon Tabakası Deliğinde Küçülme Yaşandı

Dünyamız açısından önemli bir rol oynayan ozon tabakası ile ilgili yeni bir gelişme geldi. Ozon tabakası güneşten gelen zararlı ışınları geri yansıtma konusunda önemli bir rol oynuyor. Ozon tabakasında bulunan deliğin büyümesi ise bu ışınların yansıtılması konusunda çeşitli sorunlar doğurabilir. Bilim insanları bu konu ile ilgili Antarktika’da yaptığı araştırmasında, ozon tabakasında bulunan deliğin küçüldüğü ile ilgili ilk defa bu kadar net kanıtlara ulaştığını belirtti. 2000 yılında ve 2015 yılının Eylül ayında yapılan ozon tabakası ile ilgili ölçümler karşılaştırıldığında, ozon tabakasında bulunan deliğin 4 milyon kilometrekare küçüldüğü gözlemledi. Dünyamız açısından önem içeren ozon tabakasında böyle olumlu bir gelişmenin yaşanması oldukça iyi bir haber denilebilir.
Ozon Tabakası Deliğinde Küçülme Yaşandı

Dünyamız açısından önemli bir rol oynayan ozon tabakası ile ilgili yeni bir gelişme geldi. Ozon tabakası güneşten gelen zararlı ışınları geri yansıtma konusunda önemli bir rol oynuyor. Ozon tabakasında bulunan deliğin büyümesi ise bu ışınların yansıtılması konusunda çeşitli sorunlar doğurabilir.

Bilim insanları bu konu ile ilgili Antarktika’da yaptığı araştırmasında, ozon tabakasında bulunan deliğin küçüldüğü ile ilgili ilk defa bu kadar net kanıtlara ulaştığını belirtti. 2000 yılında ve 2015 yılının Eylül ayında yapılan ozon tabakası ile ilgili ölçümler karşılaştırıldığında, ozon tabakasında bulunan deliğin 4 milyon kilometrekare küçüldüğü gözlemledi.

Dünyamız açısından önem içeren ozon tabakasında böyle olumlu bir gelişmenin yaşanması oldukça iyi bir haber denilebilir.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.