Sosyal Medya Ölümlere Neden Oluyor

İspanya ’da direksiyonda sosyal medya ile ilgilenenlerin kaza yapma vе hayatını kaybetme oranı çok fazla olduğu açıklandı. Akıllı telefonlar için geliştirilen  mesajlaşma uygulamalarının  yarattığı ölümcül kazaların sayısı İspanyol halkında büyük endişe yaratıyor. İspanya İçişleri Bakanlıği tarafından yapılan bіr araştırmada, ülkede geçen yıl meydana gelen 85 bin 519 trafik kazasının 34 bininin çoğunluğunun direksiyonda sosyal medyada haberleşme nedeniyle olmak üzere aşırı dikkatsizlik sonucu gerçekleştiği belirtildi. Bakanlık bu tür kazaların yüzde 52 ’sinin ölümle sonuçlandığına dikkat çekerek gençlerin araç kullanırken mesajlaşma uygulamalarından uzak durmasını istedi. Sosyal medyada haberleşme sonucu trafikte hayatını kaybeden İspanyolların yaş ortalamasının 34 altı olduğuna da işaret edilen araştırmada ani bіr kazanın meydana gelmesi için 5 saniyelik dikkatsizliğin yeterli olduğu hatırlatıldı. Bakanlık tarihinde ilk defa sosyal medya kazaları için
Sosyal Medya Ölümlere Neden Oluyor

İspanya ’da direksiyonda sosyal medya ile ilgilenenlerin kaza yapma vе hayatını kaybetme oranı çok fazla olduğu açıklandı.

Akıllı telefonlar için geliştirilen  mesajlaşma uygulamalarının  yarattığı ölümcül kazaların sayısı İspanyol halkında büyük endişe yaratıyor.

İspanya İçişleri Bakanlıği tarafından yapılan bіr araştırmada, ülkede geçen yıl meydana gelen 85 bin 519 trafik kazasının 34 bininin çoğunluğunun direksiyonda sosyal medyada haberleşme nedeniyle olmak üzere aşırı dikkatsizlik sonucu gerçekleştiği belirtildi.

Bakanlık bu tür kazaların yüzde 52 ’sinin ölümle sonuçlandığına dikkat çekerek gençlerin araç kullanırken mesajlaşma uygulamalarından uzak durmasını istedi. Sosyal medyada haberleşme sonucu trafikte hayatını kaybeden İspanyolların yaş ortalamasının 34 altı olduğuna da işaret edilen araştırmada ani bіr kazanın meydana gelmesi için 5 saniyelik dikkatsizliğin yeterli olduğu hatırlatıldı.

Bakanlık tarihinde ilk defa sosyal medya kazaları için ‘Bazen yüzde 99 dikkat belkі yetmeyebilir’ başlıklı özel spot reklamlar hazırlayarak bunları görsel vе yazılı medyada yayınlamaya başladı. Sosyal medyayı yoğun şekilde kullanan gençler ise ‘#stopchatear’, başlığı altında örgütlenerek direksiyon başında telefonunu kapatarak mesajlaşmaya hayır dedi.

Lütfen video’yu izleyin…

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.