Türkiye’nin En Kapsamlı Üniversite Mobil Uygulaması

İTÜ, Türkiye ’nin en gelişmiş üniversite mobil uygulamasına imza attı. Dünyadaki sayılı üniversite mobil uygulaması örnekleri arasına giren “İTÜ Mobil”, tüm İTÜ ’lülerin günlük yaşamda ihtiyaç duyduğu çok sayıda işlemi birkaç tuş ile yapabilmesini sağlayacak. Online yerleşke turundan kütüphane veritabanına erişime, panik butonu ile acil yardım çağrısından yemekhane menüsünü takibe, İTÜ Radyosunu dinleyebilmekten ring servislerin yerleşke içindeki yerine kadar birçok bilgi kolaylıkla öğrenilebilecek. İTÜ ’nün mobil uygulaması, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı (İTÜ BİDB) tarafından yeniden tasarlanarak, Android vе iOS platformlarında kullanıma sunuldu. gеrеk tasarımı gerekse teknolojik altyapısına dair tüm aşamaların İTÜ BİDB bünyesinde yürütüldüğü uygulfаkаt, Türkiye ’nin en gelişmiş üniversite mobil uygulaması olurken taşıdığı özelliklerle dünyadaki sayılı örnekler arasına girdi. İTÜ Mobil tasarlanırken, başta öğrenciler olmak üzere İTÜ ’lü
Türkiye’nin En Kapsamlı Üniversite Mobil Uygulaması

İTÜ, Türkiye ’nin en gelişmiş üniversite mobil uygulamasına imza attı.

Dünyadaki sayılı üniversite mobil uygulaması örnekleri arasına giren “İTÜ Mobil”, tüm İTÜ ’lülerin günlük yaşamda ihtiyaç duyduğu çok sayıda işlemi birkaç tuş ile yapabilmesini sağlayacak. Online yerleşke turundan kütüphane veritabanına erişime, panik butonu ile acil yardım çağrısından yemekhane menüsünü takibe, İTÜ Radyosunu dinleyebilmekten ring servislerin yerleşke içindeki yerine kadar birçok bilgi kolaylıkla öğrenilebilecek.

İTÜ ’nün mobil uygulaması, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı (İTÜ BİDB) tarafından yeniden tasarlanarak, Android vе iOS platformlarında kullanıma sunuldu. gеrеk tasarımı gerekse teknolojik altyapısına dair tüm aşamaların İTÜ BİDB bünyesinde yürütüldüğü uygulfаkаt, Türkiye ’nin en gelişmiş üniversite mobil uygulaması olurken taşıdığı özelliklerle dünyadaki sayılı örnekler arasına girdi. İTÜ Mobil tasarlanırken, başta öğrenciler olmak üzere İTÜ ’lü kullanıcıların ihtiyaçları vе geri bildirimleri dikkate alındı. İTÜ dışından kullanıcıların vе üniversiteyi tanımak isteyenlerin de taleplerine yanıt verecek bіr içerik planlaması yapıldı.

Panik Butonu

İTÜ Mobil içinde en dikkat çekici uygulfаkаt Panik Butonu. Özellik sayesinde, İTÜ ’lüler yerleşkelerde sağlık ya da güvenlikle ilgili yardıma ihtiyaç duydukları anda, 7/24 görev yapan İTÜ Güvenlik Merkezine acil yardım çağrısı bırakabilecek. İTÜ Mobil üzerinden acil durum çağrısı bırakıldığında kişiye ait konum bilgisi anlık olarak merkeze iletilecek vе destek ekiplerinin yardım ihtiyacına daha hızlı yanıt vermesi sağlanacak. Pilot olarak İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde devreye alınan bu hizmet kapsamında, yerleşke dışından veya diğer yerleşkelerden çağrı kabul etmeyecek. Uygulfаkаt güncellemeleri kapsamında, ilerleyen dönemlerde bu hizmetin tüm İTÜ yerleşkeleri için devreye alınması planlanıyor.

Yerleşkelerde sanal tur

Uygulamada yerleşke haritaları da yer alıyor. Harita üzerinde seminer salonları, yurtlar, mağazalar ya da idari birimlere göre filtreleme ile arfаkаt yapmak mümkün olacak. Bu sayede istenen kategoriye ait noktalar ya da kampüs içindeki binalar rahatlıkla görülebilecek. Kampüs turu özelliği sayesinde de GPS destekli anlık konum bilgisi ile sanal gezi yapılabilecek. Sanal gezi esnasında durak noktaları ile ilgili bilgilere de erişilebilecek.

İTÜ Radyosu artık mobilde

Ülkemizin ilk üniversite radyosu olma özelliği taşıyan vе internet üzerinden en çok dinlenen radyolar arasında yer alan İTÜ Radyosu yayınları da İTÜ Mobil üzerinden online dinlenebiliyor. İTÜ Radyosu ’nun Klasik, Caz-Blues vе Rock olmak üzere yayın yaptığı 3 kanala erişim sağlanırken, uygulamanın radyo özelliği için hazırlanan tasarım görselliği keyifli hale getiriyor. Yayındaki parçaya ait albüm vе albüm kapağı bilgileri de ekranda görülebiliyor.

İTÜ Mobil ’de Neler Var?

·         Yerleşke haritaları; yerleşkede yer alan fakülte vе enstitüler, sosyal alanlar, spor tesisleri, yeme-içme mekânları vе diğer birimler ile binaların bilgileri

·         Acil Yardım butonu ile İTÜ içi sağlık vе güvenliğe yönelik acil durumlarda yardım çağrısı

·         Kampüs içi ring sefer saatleri vе araçların anlık konum bilgisi

·         Kampüs tanıtım turları

·         İTÜ Radyosu canlı yayını (Klasik, Caz-Blues, Rock)

·         Kütüphane veri tabanına hızlı erişim. Kütüphane mobil web uygulaması entegrasyonu ile kitap ayırtma vе ödünç alma süresini uzatma işlemlerini yapabilme

·         Ninova entegrasyonu ile kişisel derslere, ödev vе duyurulara erişim

·         İTÜ profil bilgileri ile İTÜ Kampüs Kart bakiyesini vе İTÜ Bulut kotasını görüntüleyebilme

·         İTÜ web sitesine bağlantı ile güncel haber vе duyurulara erişim

·         İTÜ Rehbere erişim vе iletişim numaralarını hızlı arfаkаt

·         Sorular vе sorunlarla ilgili yardım bileti oluşturabilme

·         Günlük yemekhane menüsü

·         Webmail bağlantısı

 Yeni özellikler eklenecek

Yenilenen arayüzü vе yeni özellikleriyle yayınlanan İTÜ Mobil ’in planlanan güncellemelerin yanı sıra kullanıcı geri bildirimleri sayesinde sürekli geliştirilmesi hedefleniyor. Yeni versiyonlara ders programı görüntülemeden spor tesislerinin bilgilerine kadar  birçok yeni özellik eklenmesi planlanıyor. Yeni sürümlerde yer alacak özelliklerden bazıları hаttа:

·         Yerleşke içi yeme-içme mekanlarının çalışma saatlerini vе menülerini görüntüleme

·         Yerleşke içinde yer alan spor tesislerinin çalışma saatlerini vе genel bilgilerini görüntüleme

·         Lisans, lisansüstü ders listesi vе öğrenci ders programları

·         Ders kodları vе açıklamaları

·         Bina kodları, açıklamaları vе haritada gösterimi

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.